Ogłoszenia na 34. Niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

 1. Grupie V za przygotowanie i posprzątanie naszego kościoła serdecznie dziękuję w imieniu naszej wspólnoty parafialnej.
 2. W tym tygodniu pierwszy piątek i sobota miesiąca.
 3. W sobotę od 9.00 przyjdę do tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła. Proszę o informację w zakrystii.
 4. Wieczorem w sobotę po Mszy św. modlitwa pierwszej soboty miesiąca.
 5. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Adwent. Zapraszam Was w niedzielę na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Radek z Domu Miłosierdzia w Koszalinie.
 6. Stajenka w sercu. W czasie tegorocznego adwentu w czasie Mszy św. wieczornych – roratnich, chciałbym zaprosić Was do zbudowania stajenki Panu Jezusowi w naszym sercu.
  Osiemset lat temu, w grudniu 1223 roku, św. Franciszek wybudował pierwszą w historii bożonarodzeniową stajenkę. Powstała ona w  niewielkiej włoskiej miejscowości o  nazwie Greccio. W  dzikim krajobrazie Monte Lacerone, gdzie znajduje się Greccio, Franciszek pragnął „przynajmniej jeden jedyny raz ujrzeć na własne oczy narodziny Bożej Dzieciny”. „Chcę dokonać pamiątki Dziecięcia, które narodziło się w Betlejem. Chcę naocznie pokazać Jego braki w  niemowlęcych potrzebach, jak został położony w  żłobie i  złożony na sianie w  towarzystwie wołu i  osła” – tłumaczył.
  25 grudnia z  różnych stron przybyło do Greccio wielu braci oraz okoliczni mieszkańcy. Zobaczyli ustawiony żłób z sianem, obok którego stały wół i  osioł. Kapłan odprawił na żłobie Eucharystię, ukazując związek między wcieleniem Syna Bożego a Eucharystią. W Greccio nie było żadnych figurek – stajenka została stworzona przez tych, którzy tam byli obecni. „W ten sposób zrodziła się nasza tradycja: wszyscy wokół groty, pełni radości, bez żadnego już dystansu między wydarzeniem, które się dokonuje, a  tymi, którzy stają się uczestnikami tajemnicy” – przypomina papież Franciszek w  liście apostolskim Admirabile signum o znaczeniu i wartości żłóbka.
  Do wydarzeń, które miały miejsce 800 lat temu w Greccio, nawiązują materiały duszpasterskie na tegoroczne Roraty. W czasie kazań przedstawiana będzie postać budowniczego stajenki, czyli św. Franciszka, i najważniejsze epizody z jego życia. Dzieci razem z Biedaczyną z Asyżu przez cały Adwent będą budowały w swoich sercach stajenkę dla Jezusa. Skorzystają z rad i wskazówek udzielanych przez św. Franciszka, podobnie jak robotnicy, stawiając jakąś budowlę, korzystają z projektu stworzonego przez architekta. „Przedstawienie wydarzenia narodzin Jezusa oznacza proste i  radosne zwiastowanie tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią. Kontemplując scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do duchowego wyruszenia w  drogę, pociągnięci pokorą Tego, który stał się człowiekiem, aby spotkać każdego człowieka” – napisał papież Franciszek we wspomnianym liście.
 7. Zdrapka adwentowa. Opłatki. Świece Caritas

W tym tygodniu:

– w  czwartek święto św. Andrzeja

—————————————————-

Ks. Stanisław