Ogłoszenia na 19. Niedzielę zwykłą

  1. Grupie II za przygotowanie i posprzątanie naszego kościoła serdecznie dziękuję w imieniu naszej wspólnoty parafialnej.
  2. We wtorek zapraszam Was do radowania się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o 7.00, 9.00 , 11.00 i 20.00. 

Skąd się wzięło święto Matki Boskiej Zielnej?

15 sierpnia swoje święto obchodzą katolicy, rolnicy i żołnierze. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W VI wieku bizantyjski cesarz Maurycjusz ustanowił święto na cześć Matki Boskiej. Z kolei Kościół zachodni obchodzi to święto od VII wieku, choć w szczególności dopiero od 70 lat.

Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, w których przekazywana jest ona w barwny sposób. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego święto to nazywane jest Matki Boskiej Zielnej.

Wybierając się do kościoła tego dnia, zabiera się ze sobą gałązki i bukiety, aby  je poświęcić. Dawniej wierzono, że poświęcone ziele miało wyjątkowe właściwości. Rośliny miały chronić dom przed piorunami, a jego mieszkańców przed chorobami. Dla panien stanowiły gwarancję szczęśliwego zamążpójścia. Oprócz tego często poświęcone plony dodawano do wszelkich naparów i herbat.

Rolnicy w dniu Matki Boskiej Zielnej dziękują za udane w danym roku plony oraz proszą o urodzaj w kolejnym. 

Jak przygotować tradycyjne ziele na święcenie?

W dniu Matki Boskiej Zielnej we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Wiązankę, w zależności od regionu, nazywa się zielem, ograbką, rózgą, kępką albo po prostu bukietem.

Matka Boża jest w tym dniu szczególnie czczona jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, oraz jako opiekunka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. W ludowej tradycji europejskiej w zależności do kraju jest znana pod różnymi określeniami: Żytnia, Korzenna czy Kwietna.

Bukiety, które zanosi się do kościoła z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, przygotowuje się według pewnych zasad. Zgodnie z tradycją do wiązanki powinno użyć się 7 bądź 77 różnych ziół, zbóż,  kwiatów, ale także plonów rolnych. Do najbardziej popularnych roślin, które kiedyś wplątywano w wiązanki, zalicza się len, makówki, konopie i kłosy zbóż. Istotne było, aby ilość ziół i zbóż była nieparzysta. Dobry wybór to siedem lub dziewięć. Cyfra siedem nie jest tutaj przypadkowa, bowiem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Tak przygotowane ziele było symbolem szacunku dla dzieła stworzenia.

Po każdej Mszy św. poświęcę bukiety kwiatów.

  1. 15 sierpnia po Mszy św. o 20.00 chór „Halka” z Piekar Śląskich – Kozłowej Góry zaprasza na koncert ku czci Matki Bożej.
  2. W czwartek po Mszy św. modlitwa medytacyjna w kościele.
  3. Każdego dnia jesteśmy na Mszy św. o 20.00. Spowiedź św. pół godziny przed Mszą św.

 Cicha adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w piątek od 19.00.

W tym tygodniu wspominamy :

– w poniedziałek  św. Maksymiliana Marii Kolbego

– w czwartek św. Jacka

 ——————————————————–

Boża Opatrzności – czuwaj nad nami!

Ks. Stanisław