Ogłoszenia na Niedzielę Zesłania Ducha świętego

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej Archidiecezji w tym roku ma wyjątkowe znaczenie z uwagi na rozpoczynające się obchody Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Św. Ottona na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem. Dziś podczas każdej Mszy św. inaugurujemy w naszych wspólnotach parafialnych na terenie całej Archidiecezji Rok Ottonowy.

  1. Dziękuję Grupie 6 za posprzątanie naszego kościoła.
  2. Nabożeństwa majowe o 18.00, po nich Msza św.
  3. Dziś (w niedzielę) jeden z naszych parafian będzie uczestniczył w pełni we Mszy św.
  4. Zakończyliśmy pierwszy etap uszlachetnienia naszego kościoła witrażami. Dziękuję panu Przemkowi za pożyczenia rusztowań, panu Robertowi za parapety. Za życzliwość i ofiary bardzo dziękuję.  Przed nami w październiku witraż z symbolem Ducha św.  nad bocznymi drzwiami kościoła.
  5. W następnym tygodniu Uroczystość Bożego Ciała. Proszę o pomoc w pięknym i godnym z wiarą przeżyciu tego dnia.

Kto jak zawsze, a kto w tym roku włączyłby się w budowę ołtarzy, pomoc w procesji. Proszę o informację.

  1. W poniedziałek wyjątkowo Msza św. o 6.00 nie będzie o 18.00.
  2. W poniedziałek także Msza św.   pogrzebowa za Bronisława Sokołowskiego o 14.30
  3. Pielgrzymka na Litwę i Podlasie 31.05 – 05.06, ostatnie miejsca. Informacja w zakrystii.

 

W tym tygodniu:

– w poniedziałek NMP Matki Kościoła głównej patronki naszej archidiecezji

– środę wspomnienie św. Rity z Cascii

– w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

– w piątek NMP Wspomożycielki Wiernych

———————————————————————-

Ks. Stanisław

 

 

Fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej ustanawiający odpusty na Rok Jubileuszowy
900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu

 

Dnia 14 maja 2024 roku

 

Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego Franciszka

udziela z przychylnością

szczerze pokutującym i przejętym miłością wiernym

Odpustu zupełnego,

który można zyskać

od dnia 19 maja 2024 roku, Niedzieli Zesłania Ducha Świętego,

aż do 29 czerwca 2025, uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła,

pod zwykłymi warunkami

(po sakramentalnej Spowiedzi, przyjęciu Komunii

i modlitwie w intencjach Ojca Świętego).

Mogą go również ofiarować jako wsparcie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli pielgrzymując nawiedzą którykolwiek kościół parafialny w archidiecezji i tam wezmą pobożnie udział w obchodach jubileuszowych, albo przynajmniej przez określony czas zanosić będą do Boga modlitwy o wierność chrześcijańskiemu powołaniu dla Narodu Polskiego, o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz o zachowanie porządku w rodzinie ludzkiej, odmawiając na koniec Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i świętego biskupa Ottona, niebiańskiego Patrona, który przepowiadał Pomorzanom Ewangelię i doprowadził ich do przyjęcia wiary.

Ludzie w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wychodzić z domu, mogą także uzyskać Odpust zupełny, wyzbywszy się wpierw przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i podjąwszy decyzję, że przy pierwszej możliwej okazji  wypełnią trzy zwyczajowo przyjęte warunki, o ile tylko włączą się duchowo w jubileuszowe obrzędy lub pielgrzymki, przedkładając miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje modlitwy i cierpienia.

Aby zaś nadprzyrodzone przebaczenie, którego można dostąpić dzięki władzy kluczy Kościoła, było łatwo dostępne dzięki pełnej miłości posłudze duszpasterskiej, nasza Penitencjaria prosi usilnie, by proboszczowie oraz kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia do spowiadania chętnie i ofiarnie oddali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty i udzielali też często Komunii świętej chorym.

 

Obowiązuje od teraz i tylko we wskazanym przypadku bez względu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.

 

kard. Angelo De Donatis, starszy penitencjarz

Krzysztof Nykiel, regens

/tłumaczenie ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk, prof. US/